Bookmark and Share

Krušnohorská liga 2003

Vydáno dne 05. 09. 2003 (5330 x přečteno)

V sobotu 10. května 2003 byl úspěšně zahájen v malé obci na teplicku již 7. ročník této populární hasičské soutěže. Byla současně jubilejním 10. ročníkem poháru Obecního úřadu obce Světec a 94 . výročím založení Sboru dobrovolných hasičů ve Štrbicích. Článek napsat ing. Jiří Siřiště, starosta SDH Štrbice.

A hasiči ve Štrbicích pojali zahájení ligy poněkud netradičně a zvolili pro akci název HASIČSKÉ SPORTOVNÍ ODPOLEDNE. Vlastní soutěže byly zahájeny ve 13 hodin  a tvořily ji celkem 4 samostatné soutěže.
     První  akcí   byla  SOUTĚŽ ŠANCE MUŽI 2003 – 1. KOLO  v požárním útoku dle pravidel PS.  Byla určena pro sbory, které nemají materiální ani finanční zázemí pro zakoupení a sportovní úpravy na požární technice, výzbroji a výstroji a která nesoutěží ve špičkových hasičských soutěžích, kde jsou povoleny sportovní úpravy. Soutěžilo se s jednotnou PS 12 dodanou pořadatelem, vše muselo odpovídat pravidlům PS, s výjimkou stříkání na sklopné terče. Na vlastní soutěž byla provedena rozsáhlá propagace, kdy starostům OSH Ústí nad Labem, Teplice, Most, Louny a Litoměřice byli na jednání v Přibyslavi předány 10 x kompletní pozvánky s pravidly a byli požádáni o distribuci pro aktivní sbory v  jejich oblastech. Dále SDH Štrbice odeslalo další 50 pozvánek osobně sborům, které jsme považovali za vhodné pro tuto novou soutěž….I přes mnoho osobních telefonátů velitele SDH Štrbice p. Vlčka se vlastní soutěže zúčastnilo pouze 7 SDH a to 4x z okresu Litoměřice (LT), 2x z okresu Teplice (TP) a 1 x z okresu Ústí nad Labem (UL).  Bylo potěšením, že si zasoutěžily sbory, které jsme již dlouho v tomto sportu neviděli a pokusili se úspěšně předvést požární útok. Ve dvou případech útoky nebyly dokončeny pro nespojení a nebo rozpojení požárního nářadí. Vítězem se nakonec stali muži z Třebívlic, před Brozany nad Ohří a Dřemčicemi, všichni z okresu Litoměřice. Vítězná družstva obdržela krásné poháry a ceny a všichni postupují do 2. kola soutěže, které bude ukončeno ve Lhenicích dne 24. 5. 2005. SDH Štrbice a SDH Lhenice se založením této soutěže snažily zaujmout všechny sbory k soutěžní činnosti, která by odpovídala jejich možnostem a byla by současně i jejich sportovní a technickou  průpravou, kterou mohou využít při vlastních  požárních zásazích.  2. kolo ve Lhenicích dá další odpověď na to, zda tyto sbory mají zájem o samostatnou sportovní činnost, či ne…
     Dalším závodem byla již Krušnohorská liga. V závodu mužů vystoupilo celkem  17 družstev a to 8 x z okresu TP,  3 x z okresu LT,  a 1 x z okresu Plzeň (PS),  Rokycany (RO), Praha (PH), Chomutova (CV), Loun (LN) a Děčína (DC). Soutěž zaznamenala celkem 5 časů pod 20 vteřin.  Zvítězilo družstvo domácích Štrbice A  časem 18,61 , druhé místo obsadil vítěz KL 2002 SDH Úherce (PS) časem 19,23  a třetí místo pak SDH Hůrky (RO) časem 19,43 vteřin. Velkým úspěchem domácích bylo i to, že družstvo Štrbice B obsadilo celkem 5. místo soutěže časem 19,87 vteřin.
V závodě KL 2003 žen startovalo celkem 8 kolektivů. Vítězem se stalo družstvo SDH Duchcov (TP)  časem 21,01, před SDH Lhenice (TP ) časem 21,15  a Chrášťanami (LT) časem 25,16 vteřin.
     Oba závody Krušnorské ligy prokázaly, že kolektivy zimní období nepromarnily a že se na nový ročník ligy opravdu dobře připravovaly a to jak po sportovní, tak i v oblasti povolených úprav na výzbroji a výstroji hasičské techniky. Na velmi těžkém terénu soutěže, který byl značně promočen vytrvalými dešti pouze jediné družstvo soutěže KL útok nedokončilo pro rozpojení hadice a proudnice. Časy pod 20 vteřin na tomto rozmočeném terénu dávají tušit, že  i  letošní ročník KL 2003 bude znamenat další úsilí o překonání hranice stávajících rekordů uplynulých 6. ročníků  této oblíbené soutěže.
     Posledním závodem hasičského sportovního odpoledne ve Štrbicích byl PARALELNÍ VYŘAZOVACÍ ZÁVOD NEJLEPŠÍCH 8 DRUŽSTEV závodu  KL muži. Provedení požárního útoku spočívá v současném provádění 2 požárních útoků na 80 m se sražením cíle na podstavci. Tato soutěž je opravdovým tahákem pro diváky  a tvoří každoroční závěr a vyvrcholení soutěže ve Štrbicích. Ve finále se nakonec utkala družstva SDH Duchcov a SDH Chrášťany. Konečným vítězem této soutěže  se stali muži z Chrášťan.
     Ihned po ukončení této soutěže následovalo slavnostní vyhodnocení a předání cen všem sborům. Díky vysoké přízni sponzorů SDH Štrbice byla letošní  soutěž dotována cenami v úhrnné hodnotě 30 000 Kč. Odbornou porotou pod vedením Karla Hermanna ml. (SDH  Štrbice ) byla poprvé  zvolena MISS hasička Štrbice 2003, kterou se stala  slečna  Alena Maderáková  z SDH Chrášťany. A úplným závěrem bylo slavnostní ocenění  a poděkování za 50. let dobrovolné práce  u  SDH Štrbice - panu Emilu Dohnalovi, který obdržel dárkový balíček od SDH Štrbice a  medaily za zásluhy od p. Fellera Jaroslava – starosty OSH Teplice. Tento slavnostní akt ukončil úspěšný start letošního 7. ročníku KL  2003.
     I přes již tradiční nepřízeň počasí (deštivé srážky, značně těžký terén) bylo hasičské sportovní odpoledne ve Štrbicích velkou společenskou událostí nejen regionu teplicka. Byl to opět jeden ze „svátků“ hasičů,  obyvatel  a příznivců tohoto sportu, kteří do Štrbic opět zavítali  a jistě si opět odnesli dobrý sportovní a společenský zážitek připravený místním hasičským sborem.
K  hezkým zážitkům v průběhu soutěží byly dvě události s mobilními telefony. Nejprve byla do tiskového střediska doručena zpráva o ztrátě mobilu jednoho z diváků  a podruhé byl do tiskového střediska doručen nalezený mobil. Po vyhlášení těchto skutečností rozhlasem se mobily během krátké doby dostali zpět ke svým majitelům. Tato nepodstatná maličkost svědčí o vysoké kulturnosti jak diváků, soutěžících a pořadatelů  a přispěla k tradiční vysoké společensko - sportovní úrovni hasičského sportovního odpoledne ve Štrbicích.
     Děkujeme všem tímto jménem Sboru dobrovolných hasičů Štrbice za  přízeň  k hasičskému sportu a přejeme dalším závodům KL 2003 úspěšný průběh.