Bookmark and Share

Na návštěvě u hasičů v Kyrgyzstánu

Vydáno dne 22. 08. 2005 (5924 x přečteno)

Díky Mirkovi Šobrovi z SDH Bílenice můžeme nahlédnout jak to chodí u hasičů v Kyrgyzstánu ... . Nedávno jste měli možnost shlédnout na těchto stránkách, jak jsou na tom hasiči v USA. Podařilo se mi odskočit od svých pracovních povinností v Kyrgyzstánu a strávit několik hodin v hasičárně městských hasičů v Biškeku, hlavním městě středoasijské Kyrgyzské republiky. Můžete tedy porovnat vybavení a zázemí hasičů v této rozvojové zemi s naším.


Navštívil jsem „požarnuju stanciju“ sedmého biškekského rajónu. Byla postavena v roce 1957, hasiči v Biškeku oslaví v příštím roce 80 let od svého založení. Na veškerém vybavení je vidět vliv bývalého SSSR, jehož byl Kyrgyzstán členským státem.

Když chcete v Biškeku volat hasiče, vytáčíte číslo 101. Operátorka vás potom přepojí na službukonající „děžurnuju“ v příslušném rajónu, která na místo vyšle zásahovou jednotku. Ta se skládá z řidiče, velitele a čtyř požárníků.

Jako základní výjezdové vozidlo zde používají cisternu ZIL 130, rok výroby 1980. Cisterna má objem 2200 l vody, dále je možné využití pěnidla (200 l).

Kabina tohoto vozu je šestimístná. Vpředu sedí řidič a velitel vozu.

V zadní části kabiny sedí čtyřčlená posádka, jsou zde i proudnice.

V zadní části vozu jsou umístěny hadice (celkem 400 m). Používají se převážně hadice o průměru 77 mm a 51 mm, lze se ale setkat i s průměrem 66 m.

Samozřejmostí jsou rozdělovače, sací koš a nástavec na hydrant.

Čerpadlo je stejně jako u našich „trambusů“ umístěno v zadní části vozu.

Dále zde najdeme dýchací přístroje. Podle místního předpisu musí jít do objektu s dýchacími přístroji vždy 3 hasiči.

Dalším vozidlem je ZIL 131 – AL 30 (avtolestnica). Je to výsuvný žebřík o délce 30 m, lze s ním hasit do 9. patra. V Biškeku je ale 22 výškových domů, do kterých nedosáhne. V celém městě (cca 1,2 mil. obyvatel) jsou dvě tato vozidla. Mají ale už několik let slíbený žebřík s dostupností 50 m. (Tímto se omlouvám za kvalitu fotografií, ale venku poprvé za 2 měsíce pršelo, tak nemělo cenu vyjíždět z garáže.)

Nejstarším autem je URAL 375 vyrobený v roce 1963. Objem vody v nádrži je 4000 l, nádrž na pěnidlo má objem 1200 l.

Zajímavostí je umístění čerpadla a jeho kompletního ovládání přímo v kabině. Ovládá se z místa řidiče. Prý je to výhodné zvláště v zimě. Vodní dělo je umístěno také přímo na kabině.

Podmínky hasičů pro práci jsou s našimi podmínkami nesrovnatelně horší. Na fotografiích je místnost odpočinku a noční služby a přímo v garáži se hasiči převlákají k výjezdu. Jejich měsíční plat je 50 USD.

Samostatnou kapitolou je výcvik hasičů. Jednak se v Biškeku pořádají soutěže mezi jednotlivými sbory v běhu 100 m přes překážky, ve výstupu na věž a v bězích s kompletní výstojí a dýchacím přístrojem přes přákážky se zapálenými pneumatikami (na fotografii jsou ještě vidět). Klasické požární útoky neznají, ačkoli přenosné požární stříkačky zde mají.

Autor článku: Miroslav Šobr, SDH Bílenice