Noční TELČ 2006

Vydáno dne 06. 09. 2006 (7811 x přečteno)

V sobotu 2. září 2006 se na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči uskutečnil již VII. ročník soutěží v požárním útoku. Pořadatelem této megashow požárního sportu je SDH Nevcehle. Na soutěž byla pozvána kompletní špička Extraligy. Drtivá většina družstev pozvání přijala. Článek napsal Milka.

V sobotu ráno v časných ranních hodinách se na náměstí do Telče začala sjíždět požární auta s družstvy mladých hasičů, aby zde od 9:00 bojovali O pohár starosty města Telče. Na soutěž přijelo závodit 38 družstev mladých hasičů ze širokého okolí. Soutěžilo se ve dvou drahách na 2 pokusy. Časomíra SDH Pavlov. Nejlepší čas soutěže předvedlo družstvo mladých hasičů z Pavlova (JI) a časem 15,06 si po roce znovu vybojovali putovní pohár. Na druhém místě skončil Radonín (TR), za čas 15,32 vteřiny. Třetí místo obsadili „domácí“ Nevcehle (JI), výsledný čas 15,34. Čtvrté místo Budíkovice B (TR) 15,63. Páté Příseka (JI) 15,79. Ve 14:00 hodiny bylo dobojováno, byly rozdány medaile, poháry a věcné ceny. V 16:30, po nezbytné poradě družstev žen, se na základně připravilo na svoji ukázku požárního útoku nejmladší družstvo na soutěži: přípravka Mateřské školky Nevcehle. Dětem po pravidelném tréninku jde práce s hadicemi „D“ každý rok lépe. Sklidily jako každoročně bouřlivý aplaus. Poté se na základně představilo již velice dobře známé družstvo Dream Team Kraje Vysočina, ve složení: koš - Dana Čírtková (starostka Nové Říše, redaktorka Jihlavských listů), savice -Roman Němec (velitel policejní stanice Telč), strojník - Josef Muranský (velitel hasičské stanice Telč), béčka - Bohumil Norek (kastelán Zámku Telč), rozdělovač - Jiří Šindelář (předseda okresního sdružení DH, velitel hasičské stanice Třešť), pravý proud - Miloš Vystrčil (hejtman Kraje Vysočina), levý proud - Roman Fabeš (starosta města Telče). Je vidět, že se na soutěž výborně připravili a svůj loňský čas zlepšili o téměř pět vteřin na úctyhodných 26,41 vteřiny.
Po těchto zajímavých výkonech se mohla rozběhnout soutěž žen O pohár Zámku Telč. Na start soutěže se postavilo 23 družstev žen z 11. okresů. Jako první si základnu chystaly „domácí“ děvčata z Nevcehle. Druhé družstvo letošního ročníku Velkopopovický kozel Extraligy ČR v požárním útoku. „Doma“ v Telči se jim ještě zvítězit nepodařilo, proto se do požárního útoku pustili s velikou chutí. I se změnami v sestavě na dvou postech se jim povedl na dlažebních kostkách vynikající výkon a z výsledného času 17,46 (16,85 L) vteřin, který znamenal prozatím rekord soutěže, měly velikou radost. Nakonec se ukázalo, že výkon na první místo nestačil a děvčata skončila na celkovém druhém místě. Jako druhé se na startu představili další účastnice Extraligy ČR v požárním útoku, družstvo Lhotky z okresu Žďár nad Sázavou. Vítězkám soutěže z roku 2003 se útok nepovedl podle jejich představ a s časem 23,93 (18,06 L) skončily na 15. místě. Následovala více či méně úspěšná družstva, ale každý čekal na konec startovního pole, kde se měly představit letošní vítězky Extraligy ČR, družstvo děvčat z Kunovic (VS). Fantastický útok, jak je jejich zvykem, zastavil časomíru na skvělém čase 17,30 (16,99 P). Vynikající výkon jim pochopitelně zajistit vítězství na soutěži.

Jako další se na start postavily vítězky soutěže z roku 2002, třetí družstvo letošního ročníku Extraligy, hasičky z Úherec (okres Plzeň). Jejich výkon 18,86 (18,50 P) stačil na konečné třetí místo. Po skončení soutěže byl proveden nástup, předány poháry a věcné ceny. Pohár pro nejlepší proudařku, za čas 16,85 vteřiny, si převzala Lucka Vítů z Nevcehle. Dráha se prodloužila o 20 metrů pro mužskou kategorii a čekalo se na tmu. Na hlavní noční soutěž v Telči, O pohár města Telče, přijelo závodit 57 pozvaných družstev mužů z 19 okresů. Ve 20:30 bylo hlavním rozhodčím soutěže, panem Brunnerem, na start vpuštěno první družstvo. Družstvo z Okříšek (TR), pravidelný účastník soutěže zahájil soutěž časem 20,26 (19,79 P). Jako osmé se na start postavilo pořádající družstvo soutěže, „divočáci“ z Nevcehle. Současný lídr Extraligy ČR, chtěl všem přítomným dokázat, že požární útok opravdu umí. Nevcehle, v různých sestavách, byla na předchozích šesti ročnících soutěže v Telči vždy na stupních vítězů. V letošním roce se to po lehkém zaváhání na pravém terči nepodařilo a s výsledným časem 18,96 (18,10 L) skončili na nepopulární čtvrté příčce.

Poté už kvalitní družstva následovala v rychlém sledu. Deváté se v Telči představili poprvé Babice (okres Vsetín), výsledný čas 19,91 (19,09 L) a konečná 15. příčka. Desátí na startu, pravidelní účastníci soutěže, družstvo Žďár (JH). Kvalitní útok, čas 18,43 (18,03 P) jim zajistil v Telči nejlepší umístění v historii a to druhou příčku. Jedenáctku na startu měl černý kůň soutěže, družstvo mladíků z Urbanova. Zaváhání na přívodním vedení, kdy se jim nepodařilo správně „narazit vodu“, je zařadilo s časem 21,94 do pole poražených. Jako dvanáctý se na startu představil každoroční účastník a veliký favorit soutěže, třetí družstvo letošního ročníku Extraligy ČR, tým Petrovic (TR). Petrovice přijeli bez svého proudaře Lukáše, proto za ně běžel Milka. Petrovice chtěli určitě moc zvítězit, bohužel zřejmě díky nesehranosti proudařů Milky a Stíhače, kteří se pár metrů od základny srazili, byl konec všech nadějí a neplatný pokus. Startovní číslo 13, „smolná třináctka“ letos připadla na Plumlov (PV). Útok vypadal celkem dobře až na výkon proudaře, známého pod přezdívkou Tašunka. Zde je vysvětlení jeho výkonu: „No jak... Chtěl jsem být moc rychlý na základně a tak se mi stalo, že jsem nedal můj jediný spoj. Koncovka mi při běhu pleskala o dlažbu a nevěřil jsem tomu, že dám proudnici za běhu... Ale nakonec se to povedlo, byl jsem ale kratší a ještě k tomu mě to rozhodilo při zákleku, takže jsem prostříkal“. Celkový čas Plumlova 19,62 (18,41 P) znamenal celkové 11. místo v soutěži.

Jako patnáctí se na soutěži představili závodníci ze vzdáleného Radíkova (okres Přerov). Čtvrté mužstvo letošního ročníku Extraligy přijelo do Telče ve veliké formě. Radíkov byl v Telči v roce 2004, tehdy skončil na 16. příčce. Letos si vše vynahradil. Pomalejší vodu, jak je jejich zvykem, napravila vynikají mašina. Kvalitní sražení terčů a čas 18,01 (17,92 P) znamenal jasné vítězství v soutěži a do ročního držení putovní pohár věnovaný Krajem Vysočina.

Devatenáctí na startu byli připraveni závodníci z Bašnic (okres Jičín). Kluci byli v Telči podruhé. Vyrovnaný výkon a čas 18,78 (18,41 P) znamenal bronzovou příčku. Dvacítku na startu měl nejvzdálenější účastník soutěže, družstvo mužů z Neplachovic (okres Opava). Jejich proudař Juda nezvládl nástrahy dlažebních kostek a škaredě upadl, naštěstí to odnesl jen odřeninami. Celkově to znamenalo neplatný pokus.

Poté následovala další a další družstva, např. Černovice (BK) 19,16 (18,46 L), loňský vítěz Bohdalín (PE) 20,02 (18,36 P), Želetava (TR) 19,38 (19,34 P), Čechtín (TR) 19,06 (18,37 L), Pňovice (PB) 19,37 (18,07 L). Jako 40. na startu do Telče poprvé zavítali hasiči ze Strážova (okres Klatovy), vyrovnané sestřiky a čas 18,99 (18,93 P) znamenal pátou příčku v soutěži. Kolem jedné hodiny v noci se mezi posledními postavilo na start další silné družstvo soutěže, hasiči z Trnavy (TR). Dlouhé čekání na start zanechalo jistě stopy a čas 19,54 (19,53 P) znamenal celkovou desátou příčku v soutěži.

Ve čtvrt na dvě v noci bylo dobojováno, byl proveden slavnostní nástup. Předány poháry a ceny pro dvacet nejlepších družstev soutěže. Pohár za nejlepšího proudaře si převzal Tomáš Pazdera z Radíkova za čas 17,92.

Pořadatelé připravili po loňské svítící čáře stříkání další novinku noční soutěže. Svítící terče a svítící značky na dráze byly pro všechny příjemným překvapením. Na dalším, v pořadí již VII. ročníku soutěže naviděnou!