Zlínské krajské kolo v PS

Vydáno dne 16. 07. 2003 (5637 x přečteno)

Článek převzat a upraven z webu SDH Mistřice. V sobotu 12.července se v Otrokovicích (ZL) konalo krajské kolo mužů a žen SDH v požárním sportu. V první disciplíně běhu na 100m překážek si vítězství mezi jednotlivci vybojoval i za deštivého počasí výborným výkonem 17.49 sec. František Omelka(Mistřice).

Po vítězství Mistřic v disciplíně 100m překážek družstev a ve štafetě 4x100m si družstvo v požárním útoku udrželo celkové prvenství a zvítězilo s náskokem více jak 9 sekund před druhým Kněžpolem a třetím Brumovem. Spolu s muži Mistřic si ze zlínského kraje vybojovalo postup na mistrovství ČR v požárním sportu, které se uskuteční ve dnech 19.-21.září v Olomouci, družstvo žen Bílany (KM).

Soutěž začala disciplínou v běhu na 100m překážek. Počasí při této disciplíně přálo asi do poloviny prvního kola pokusů, poté se až do konce této disciplíny museli soutěžící vyrovnat s dešťovými přeháňkami. V této disciplíně získalo družstvo Mistřic na druhý tým uherskohradišťského okresu Kněžpole náskok 6.54 sec., když Mistřická započítávaná šestice jednotlivců se umístila do dvanáctého místa a sedmý závodník jehož čas 20.40 sec. se škrtal se umístil na 19.místě ve výsledkové listině, která čítala 72 závodníků. Vítězství a titul krajského přeborníka si i za deště vybojoval svým druhým pokusem a výborným časem 17.49 sec. František Omelka(Mistřice). Na další disciplínu, kterou byla štafeta 4x100m, se počasí umoudřilo a zbytek soutěže provázelo slunečné počasí. I přes šlápnutí mimo šprušel žebříku Mistřického závodníka na prvním úseku štafety a ztráty okolo 2 sec., družstvo Mistřic v této disciplíně zvítězilo a navýšilo náskok na družstvo Kněžpole a na druhou příčku se propracující se družstvo Brumova. Disciplínu požární útok zahajilo družstvo Velkého Ořechova neplatným pokusem. Jako druhé nastoupilo družstvo Kněžpole a velmi dobře provedeným útokem a vyrovnaným nástřikem na obou terčích nasadilo čas 25.08 sec., třetí startující Brumov se časem 28.82 propadl v celkovém pořadí až za Kněžpole. Družstvo Mistřic nastupovalo na požární útok s náskokem před Kněžpolem o více jak deset sekund. V klidu provedený útok 26.12 sec. (23.46P) znamenal sice druhé místo v této disciplíně, ale zajistil krajský titul v požárním sportu a postup na mistrovství ČR v PS, které se uskuteční v Olomouci 19.-21.září 2003. Při útoku se, ale zase projevila, u jinak kvalitní Ostravské časomíry z vynikajícím displejem, nectnost jejich konstrukce terčů pro nástřik (podle těchto terčů byly konstruovány nové terče, které se objevily na mistrovství ČR v Liberci 2002 v ženské kategorii a na soutěži v Českém Krumlově 2002), které nejsou vůbec zakrytovány a přestože Mistřický levý proud stříkal přesně do díry trval nástřik přes 6.5 sec., protože voda začala vystřikovat z nádrže terčů hned ve druhé sekundě nástřiku. Tyto terče jsou konstruovány tak, že neumožní vyšplouchnutí čidla (což je dobře), ale pokud soutěžící stříká precizně do díry musí nastříkat mnohem více něž 10litrů dokonce bych řekl skoro dvojnásobek tohoto množství, než se rychle přibývající a ode dna se odrážející voda dostane přes malou díru k čidlu. Naproti tomu ti kteří do terče jen práší a voda jim přibývá pomalu musejí nastříkat opravdu jen těch 10 litrů a když to tak vezmu tak jejich čas nástřiku bude stejný jako v předchozím případě, když soutěžící, který nastřikuje precizně, musí nastříkat dvojnásobné množství. Je mnoho terčů velmi dobře vyřešených pro nástřik a mezi ně patří například terče používané před rokem 2002 v Českém Krumlově (zřejmě Domažlické). V poslední době jsme se setkali s dalšími dobrými terči např. v Lednickém Rovnem na Slovensku nebo Kunovice (UH) mají dobré nástřikové terče a i další, ale rozhodně nejsou dobré např. Jablonecké, které byly na mistrovství v Liberci a o nichž sama obsluha terčů a časomíry ví, že se mnohokrát stane, že terče už přetékají a časomíra stále běží.
V kategorii žen se z vítězství a postupu radovalo družstvo žen Bílany (KM) před Zašovou (VS) a Starým Městem (UH). Další pořadí v kategorii žen - 4. Hřivínův Újezd (ZL), 5. Doubravy (ZL), 6. Záhorovice (UH), 7. Záříčí (KM) a 8. Lhota u Choryně (VS).