Mistry ČR družstev pro rok 2008 jsou Chválenice a

Vydáno dne 23. 09. 2008 (8043 x přečteno)

Od 19. do 21. září se v Přerově konalo Mistrovství České Republiky družstev sborů dobrovolných hasičů ČHMS v požárním sportu. Do soutěže se o titul Mistra ČR pro rok 2008 se zapojilo 16 družstev v kategorii mužů a 16 družstev v kategorii žen.
Oficiální výsledky z MČR v Přerově najdete zde.
Fotogalerie ze soutěže najdete zde.

V první páteční den mistrovství přišlo po trénincích na požární útok a ubytování účastníků  večer na řadu slavnostní zahájení. Seřazený průvod rozhodčích, vlajkonošů, mažoretek a soutěžících se přesunul na náměstí T.G.Masaryka, kde za účasti vážených hostů na pódiu došlo k oficiálnímu zahájení.

To hlavní se ale odehrávalo na městském stadionu Spartak, kde se od sobotního rána začalo soutěžit.

První disciplínou bylo 100m. překážek v kategorii mužů. Na rovince tartanové dráhy pod hlavní tribunou padaly již od začátky velice rychlé časy. Pět závodníků stlačilo čas svého pokusu pod hranici 16nácti vteřin. Nejrychlejším mužem mistrovství se stal Lukáš Janko z Počátek za čas 15,55 sekund, hájící barvy kraje Vysočina.

V družstvech si vedly nejlépe Hněvošice z Moravskoslezského kraje. Na průběžném druhém místě se umístily Počátky,  třetí byli obhájci titulu z Radimovic (Liberecký kraj). Letos prvním rokem se nesčítaly časy z dosažených disciplín, ale byl zaveden bodový systém lepších umístění podobně jako u hasičů profesionálů. Každé družstvo tak muselo o to více kalkulovat, jak si na tom stojí soupeři a jak se to může projevit ve výsledném umístění. Velkou pomůckou nejen pro soutěžící byla velkoplošná LED obrazovka zobrazující aktuální dění na dráze včetně průběžných výsledků.

V ženských družstvech se od začátku soutěže dařilo obhájkyním titulu Chválenicím z Plzeňského kraje. O každou setinu sekundy se ale s nimi praly Kvasiny (Královéhradecký kraj), podpořené nejrychlejší ženou mistrovství – Klárou Šenkeříkovou – 17,46 s.

Ve štafetě 4 x 100m. mužů zvítězily Počátky před Horní Lukavicí (Plzeňský kraj) a Bystrým v Orlických horách (Královéhradecký kraj). Počátky tak měly před poslední disciplínou -požárním útokem nejlépe nakročeno k celkovému vítězství.

V ženských štafetách kralovaly Chválenice před rivalkami z Kvasin. Třetí nejrychlejší štafetu měly Břehy (Středočeský kraj).

Požární útoky přišly na řadu tradičně až v poslední den mistrovství.  Nejrychlejší požární útok v kategorii mužů předvedlo družstvo z Bystrého v Orlických horách před druhými Radimovicemi a třetími Hněvovošicemi.

I čtvrté místo v požárním útoku těsně stačilo hasičům z Počátek k získání titulu Mistra ČR pro rok 2008. Na druhém místě skončily díky zmiňovanému excelentnímu útoku borci z Bystrého v Orlických horách a třetí pak hasiči z Hněvošic.
Rovněž kategorie žen dospěla ke svému rozuzlení. Děvčata z Kvasin zaběhla ze začátku této soutěžní disciplíny velice pohledný útok završený naplněním nádrží v obou terčích v čase 25,93 s.

Chválenice neměly jinou možnost než dosáhnout podobného času, který by jim zaručil obhájení titulu leč při jejich nadějně vyhlížejícím pokus došlo k vytržení hadice B ze stroje a totální destrukci půlspojky nasazené na přetlakovém ventilu.

Ani toto neotřáslo děvčatům s jejich psychikou a v opakovaném pokusu předvedly požární útok v čase 25,48 s, díky němuž zvítězily i ve třetí disciplíně.

Na celkovém druhém místě skončily Kvasiny, třetí skončily Dolní Měcholupy z Prahy.

O kulturní vložku se postarali vojáci a jejich technika z nedaleké letecké základny v Bochoři.

Soutěž pak měla už jen poslední bod programu – vyhodnocení mistrovství spojené s předáním ocenění a hodnotných cen.