Bookmark and Share

V. mistrovství světa dorostu

Vydáno dne 25. 01. 2014 (4036 x přečteno)

Záštitu nad V. mistrovstvím světa dorostu v požárním sportu a III. mistrovstvím světa juniorů v požárním sportu udělil dne 17. prosince 2013 prezident České republiky Miloš Zeman.


 http://www.firesport-svitavy2014.com/

Termín: 13. 7. 2014 - 20. 7. 2014 Místo: Svitavy Kraj: Pardubický 

 

Svitavy

Svitavy (německy Zwittau) jsou město a sídlo správy okresu Svitavy v Pardubickém kraji, 59 km severozápadně od Olomouce. Žije zde asi 17 tisíc obyvatel. Jsou součástí Mikroregionu Svitavsko. Svitavy se nacházejí v jihovýchodním výběžku České tabule, známém jako Svitavská pahorkatina, který však už zasahuje do povodí Moravy. Městem protéká řeka Svitava, která pramení v lese nedaleko města. Téměř celé území města leží na severozápadní Moravě, velice malá nezastavěná severovýchodní část území však dříve náležela ke k.ú. Opatovec, tudíž leží v Čechách.

Město vzniklo v místě středověkých kupeckých stezek, při brodu přes říčku Svitavu, kde bylo v polovině 12. století založeno malé sídlo při kostele sv. Jiljí. Opevněný kostel obtékaly vody řeky a potoků a není divu, že noví osadníci na sebe nenechali dlouho čekat. O místo se zajímal olomoucký biskup a v roce 1256 se v jeho listině poprvé objevilo pojmenování města – Svitavy. Svitavy se staly od 16. století městem tkalců a soukeníků. Do kroniky se toto období zapsalo zlatým písmem. Město postavilo radnici, opravilo hradby a své náměstí si měšťané postavili z kamene. V 18. století rozvoj města zastavily války o rakouské dědictví a hlavně obrovský požár v roce 1781, po němž se takřka celá zástavba ocitla v troskách. Železnice v polovině 19. století přivedla do města průmysl, zvláště textilní, který Svitavám vtiskl lichotivou přezdívku „západomoravský Manchester“. Honosné rezidence velkotovárníků, vystavěné v historizujících stylech koncem 19. století, doplnily industriální ráz města. Až do roku 1945 zaznívala na náměstí a svitavských ulicích němčina jako jazyk původních obyvatel.

Současné Svitavy žijí moderním životem. Byly vybudovány nové inženýrské sítě a bytové i rodinné domy. Město se pečlivě stará o zeleň a pořádek ve městě. Obyvatelé mohou využívat multifunkční, kulturní a vzdělávací centrum Fabrika, ležící v bezprostřední blízkosti náměstí. Budova byla přestavěna z chátrající textilní továrny za podpory evropských fondů. Odehrávají se zde společenské a kulturní akce a výstavy. Návštěvníci Fabriky mohou využít městskou knihovnu, divadelní sál, kavárnu i restauraci. Sídlí zde i různé organizace a sdružení.

Svitavy mohou obyvatelům i návštěvníkům města nabídnou širokou škálu sportovního vyžití. Sportovci, jak výkonnostní, tak i rekreační, mohou od podzimu 2010 využívat nově zrekonstruovaný stadion Míru, který dostal nový název „Svitavský stadion“. Tento volnočasový areál nabízí nesčetné aktivity jak pro dospělé, tak i pro děti a seniory. Z možných sportovních a relaxačních aktivit jmenujme alespoň některé jako například okruh pro in-line bruslení s rondem, to je zázemím pro bruslaře s lavičkami, dětské hřiště pro větší i menší děti, kondiční hřiště pro seniory, asfaltovou univerzální herní plochu, tenisové kurty a tenisový klub, hokejový stadion, hřiště na pétanque.


Zdroj: http://www.firesport-svitavy2014.com/