Bookmark and Share

Železný hasič Velkých Karlovic

Vydáno dne 23. 06. 2015 (6370 x přečteno)

Druhým ročníkem silového hasičského víceboje TFA Železný hasič Velkých Karlovic v pátek 10.7. od 21:00 začne u hasičské zbrojnice v Tísňavách „hasičský víkend”. TFA (Toughest Firefighter Alive-nejtvrdší hasič přežije) je závod jednotlivců v zásahovém obleku, obuvi, přilbě a s dýchacím přístrojem jako zátěží.


Přihlášky jsou přijímány v kategorii ženy, muži, muži 40+ a master. Kategorie master je novinkou letošního ročníku, závodníci startují s aktivním dýchacím přístrojem a vícevrstvým zásahovým oděvem používaným například při požárech uvnitř budov. V ostatních kategoriích lze použít jednovrstvý zásahový oděv pro požáry na volném prostranství, jehož výhodou je zejména nižší hmotnost. Ta se pohybuje u kompletně ustrojeného hasiče okolo 18 kg. Trať obsahuje 7 překážek: motání hadice B, tahání traktorové pneu, prolézání tunelem, 60 úderů do hammerboxu 8 kg kladivem, vytažení zátěže do výšky 3 m, přenesení 2 x 20 l kanystrů a prošlapování pneumatik. Ženy mají zpravidla poloviční zátěž na překážkách. První místo v kategorii mužů bude obhajovat Jakub Galko z DHZ Papradno, který je zároveň i vítězem úvodního 0. ročníku z roku 2013. V loňském roce Kuba zastavil časomíru na hodhotě 2:32:91, za ním následoval Lukáš Kabáč z DHZ Žilina za 2:36:02, Marián Orság z SDH Stanovnice za 2:37:66 a ani bramborový Martin Januš z SDH Halenkov s časem 2:38:90 nedovolil větší časové rozpětí mezi špičkou než pár sekund. Nemenší vypjatost panovala v kategorii žen, kterou ovládla Martina Václavíková z SDH Huslenky s časem 2:41:08, těsně následovaná Kateřinou Zubíkovou z SDH Jasenka za 2:41:53. Vítězka z roku 2013 Hana Petřeková z SDH Vigantice tentokrát brala bronz s časem 2:44:91 o fous (či snad o prsa) před Lubomírou Strížovou z DHZ Horný Kelčov s časem 2:44:98. Loňský ročník s 63 závodníky tak potvrdil stoupající tendendenci kvantity i kvality závodu, který je jedním ze 4 nočních závodů tohoto druhu v Československu.


Neděle 12.7. od 11:00 pak bude patřit týmovému soupeření na 28. ročníku soutěže O Valašský širák v disciplíně požární útok. Loňský triumf budou obhajovat borci z Tylovic, zatímco v kategorii žen budou útočit na třetí vítězství v řadě domácí ženy z Velkých Karlovic. Zvlášností závodu je umístění terčů v mírném kopci, které občas zamíchá pořadím ve výsledkové listině, protože za poslední dvě dekády se požární útok téměř výlučně přemístil na rovinnaté tratě.

Lukáš Vojvodík, SDH Velké Karlovice-Tísňavy


Zdroj: Lukáš Vojvodík, SDH Velké Karlovice-Tísňavy